Trénink karate dětí

"Skutečné karate je takové, které je v běžném životě v mysli a těle člověka trénováno a rozvíjeno v duchu pokory, a které je v kritické chvíli použito zcela v zájmu spravedlnosti." Gichin Funakoshi

Trénink karate pro děti

Děti se seznamují se základy karate. Výuku karate přizpůsobujeme jejich věku a postupně se naučí i složitější techniky, zapamatují si japonské výrazy a naučí sestavy kata. Koncepce tréninku je zaměřena na rozvoj sportovních dovedností pomocí celomotorických cvičení, atletických a gymnastických cvičení, rozvoji koordinace, flexibility. Do tréninku jsou také zařazeny míčové hry. Díky tomu je trénink vhodný nejen pro budoucí úspěchy v karate, ale i v jiných sportech.

Vzhledem ke specifice bojových umění (naučené znalosti se dají použít v běžném živote) dbáme zvýšenou pozornost výchovnému působení na děti. Disciplína, přísná etiketa, sebevědomí, ovládání vlastní agresivity, vyrovnanost, to vše se u nás děti naučí. První rok cvičení by měla většina začátečníků splnit zkoušky na první technický stupeň – bílý pás. Pokud dítě z nějakých důvodů u zkoušek neuspěje (nebo je nemocné) nic se neděje a výcvik probíhá dál.

Karate je bojový systém užívající ruce, nohy, hlavu, kolena a lokty jako zbraně. Bylo vyvinuto na ostrově Okinawa a na počátku 20. století přeneseno do Japonska mistrem Gichinem Funakoshim. Karate je vysoce efektivní bojové umění s důrazem na maximální účinnost způsobenou každým úderem za využití veškeré možné fyzické i mentální energie s cílem posunout možnosti cvičence.

Mistr Funakoshi, ovlivněn tradičními japonskými bojovými uměními jako kyudo, kendo a judo, modifikoval karate, které mohlo být do té doby nazýváno karate-jutsu, v umění boje a zdůraznil filozofický aspekt. Tímto způsobem vše, co bylo učeno, mohlo být určující pro každodenní život studenta. Proto je karate životní cestou - karate-do (do znamená cesta). Gichin Funakoshi tímto zkombinoval techniky karate s tradičním budo, zařazením podstaty budo do srdce karate.

Slovo karate je tvořeno dvěma čínskými znaky, první je kara (prázdný) a druhý te (ruka). První znak je nejméně konkrétní a nejvíce otevřený. Cvičením karate jsou osvojovány techniky sebeobrany, při kterých nejsou potřeba žádné jiné zbraně, než ruce, nohy o ostatní části těla.

« květen 2018 »
So5121926