JKA karate

Styl JKA je obvykle symbolizován červeným a bílým inyo. Znaky znamenají "Shadan Hojin Nihon Karate Kyokai" neboli "Nezisková společnost Japonská asociace karate."

Japonská asociace karate (Nihon Karate Kyokai) byla založena v roce 1949 Isao Obatou. Funakoshi byl jmenován hlavním instruktorem. V té době měla tato organizace jen málo členů a několik instruktorů, kteří Karate studovali pod vedením stárnoucího mistra. Asociaci uznalo japonské ministerstvo školství v roce 1958. Téhož roku uspořádala JKA první Celojaponské mistrovstvi v karate, které se pak stalo každoroční záležitostí a pomáhalo ustavit karate jako soutěžní sport.

Styl JKA je cvičen po celém světě ve více než 20 různých směrech. Původně největší organizace karate na planetě posílala své vysoce trénované instruktory po celém světě a ti tak šířili toto pojetí karate prakticky v každé civilizované zemi. Díky rivalitě a politickému manévrování však JKA nakonec zkolabovala se smrtí šéfinstruktora Masatoshi Nakayami v roce 1987. Od té doby se objevilo nespočet organizací, všechny používající ve větší či menší míře styl JKA, žádná z nich však s takovým politickým vlivem a mocí jako původní JKA.

V Tokyu stále sídlí vedení JKA, které se snaží o rozvoj tohoto stylu. Vysílají stále své nejlepší instruktory po celém světě, aby styl JKA všude shodný. Snaží se o standartizaci všech 26 kata (Heian, Tekki, Bassai Dai, Kanku Dai, Enpi, Jion, Gankaku, Hangetsu, Jutte, Jiin, Chinte, Bassai Sho, Kanku Sho, Nijushiho, Unsu, Sochin, Gojushiho Dai, Gojushiho Sho, Meikyo a Wankan) a zachování původního stylu Shotokan karate.

« červenec 2018 »
Út 310172431