Supreme Master Funakoshi Gichin (1868-1957)

Otec moderního karate.

Narodil se 10. listopadu 1868 v Yamakawa, Shuri, v prefektuře Okinawa. Byl potomkem samurajů, z rodiny, která v minulosti byla vazalem dynastie šlechticů Ryukyu.

Již ve věku 11 let se jeho jméno stalo uznávaným v Ryukyu - stylu bojových umění. Učit se začal u Mistra Azato Anko, a již zakrátko se svému učiteli vyrovnal, a společně sdíleli čestné označení jako "nejdokonalejší" představitelé bojových umění v této oblasti. Učil se také karate-jutsu (psaný s charaktery, které znamenají "čínská ruka-bojové umění") s Mistrem Itosu Anko. Oba jeho učitelé byli ohromeni jeho ušlechtilým charakterem.

Jak se v průběhu let věnoval své odborné přípravě a byly dále rozvíjeny jeho pozoruhodné schopnosti, Mistr Funakoshi se stal předsedou společnosti bojových umění na Okinawě (Okinawa Martial Arts Society), a také instruktorem ve škole pro učitele na Okinawě. Pak v roce 1922, když mu bylo 54 let, představil okinawské karate-jutsu na výstavě Tělesné výchovy sponzorované prvním Ministerstvem školství (nyní Ministerstvo školství, vědy, sportu a kultury). Toto představení, vůbec první veřejné vystoupení karate-jutsu v Japonsku, mělo úžasný úspěch. A dříve neznámý představitel bojových umění Gichin Funakoshi se okamžitě stal slavným ve světě japonských bojových umění.

Zakladatel moderního juda, Kano Jigoro, ihned pozval Mistra Funakoshi a jeho žáka Gima Shinkin na Kodokan judo dojo, aby předvedli cvičení kata. Akce s velikou účastí zcela zaplnila Kodokan dojo, a měla tak veliký úspěch, že se Mistr Funakoshi ocitl pod tlakem za všech stran, aby i nadále působil v Tokiu.

Nadšen příležitostí k další propagaci bojových umění, pro které již tolik udělal, aby tato umění zavedl do Japonska, Master Funakoshi začal následovně vyučovat na Meiseijuku v Tokiu, na koleji pro studenty z Okinawy. V roce 1922 vydal knihu s názvem "Ryukyu Kempo Karate." Jednalo se o první oficiální publikaci v Japonsku o umění karate-jutsu. Nejenom že její obsah byl velmi svěží a neotřelý, ale byla také krásně napsána a okamžitě vytvořila nebývalý boom karate.

Jelikož popularita karate-jutsu se začala šířit, Master Funakoshi vytvořil vůbec první "Certifikační hodnocení Dan" v dubnu 1924.

Přibližně ve stejnou dobu, s podporou svého učitele buddhismu, opata Furukawa Gyodo z Enkakuji chrámu v Kamakura, Mistr Funakoshi začal praktikovat Zen. Rozjímal o známém buddhistickém učení, které říká, že "forma je prázdnota a prázdnota je forma." Začal vnímat relevanci tohoto učení k svému bojovému umění, a nakonec změnil kaligrafické znaky pro karate z Kara + te ("čínská" + "ruka"), na Kara + te ("prázdná" + "ruka").

Pak, aby popularizoval "lokální" bojové umění Okinawy ve zbytku Japonska, Mistr Funakoshi syntetizoval systém techniky a teorie, a zavedl čínské a okinawské názvy kata do standardní japonštiny. V roce 1929, po dlouhém přemýšlení a soustředění, změnil také název karate-jutsu ("čínská ruka-bojové umění"), na karate-do ("cesta karate," nebo "cesta prázdné ruky"). Definoval pak také dvacet pouček Karate, a založil velkou filozofii karate.

Konečně se karate vydalo svou vlastní cestou, a získávalo popularitu po celém Japonsku. Počet lidí, kteří chtěli začít trénovat, se zvětšoval den ode dne, a to natolik, že se stalo obtížné najít místo pro trénink. Takže v roce 1939 Mistr Funakoshi založil "Shotokan" dojo, který nechal vybudovat na své vlastní náklady. ("Shoto" bylo literárně první jméno, které použil, když studoval kaligrafii a psaní poezie. "Shoto" znamená "borovicové vlny", a odkazuje na zvuk větru vanoucího přes koruny borovic, který se podobá zvuku oceánské vlny.)

V této době, Mistr Funakoshi praktikoval již dlouhou dobu výuku karate se studenty středních a vysokých škol. Jako výsledek, karate klub se rozšířily na vysokých školách po celém Japonsku, což je další důvod, proč se karate stalo tak respektovaným, jako je i dnes.

Při náletech během druhé světové války, byla dojo Shotokan zničena, a rozvoj karate se zpomalil. Ale po válce, stoupenci Funakoshiho se znovu sloučili, a v roce 1949 vytvořili japonskou asociaci Karate, s Funakoshi Gichinem jako Velmistrem.

10. dubna 1957, ministerstvo školství vydalo oficiální uznání JKA, které se tak stalo právním subjektem. Pouhých šestnáct dnů později, ve věku 89, Mistr Funakoshi zemřel. Velká veřejná vzpomínková bohoslužba byla držena v Ryogoku Kokugikan (Ryogoku Národní hala pro Sumo), které se zúčastnilo více než 20.000 lidí, včetně mnoha slavných jmen, kteří se přišli poklonit.

Památník Mistra Funakoshi byl postaven v chrámu Enkakuji v Kamakuře. Členové JKA navštěvují toto místo každoročně 29.dubna, v době konání Shoto festivalu.

« listopad 2018 »
Po 5121926