Kumite

Kumite - střet rukou znamená procvičování technik karatedo při útoku a obraně s jedním či více partnery. Karateka má před sebou skutečné soupeře, protivníka, se kterými se musí reálně střetnou. Nároky na psychickou odolnost, účinnost obraných technik a schopnost kontroly útočných technik jsou natolik reálné, že mnohdy vedou k lepšímu pochopení požadavků na správné provádění technik karatedo.

Rozdělení forem kumite:

Řízené formy kumite slouží k výcviku základů pro volný zápas. Z těchto důvodů jsou při jejich praktikování dodržovány stejné zásady:

• při realizaci řízené formy kumite je vždy určena role útočníka (tori) a obránce (uke)
  • vzdálenost mezi cvičenci je stanovena
  • pro útočníka je stanovena technika útoku, pásmo útoku nebo obojí
  • techniky útoku i obrany jsou prováděny s maximálním nasazením, koncentrací a kontrolou
  • techniky jsou dokončovány ve stabilních postojích

Při realizaci řízené formy kumite je dodržována základní filozofie karatedo následujícím způsobem:

• při zahájení kumite se oba karaokové před sebe postaví do postoje hachiji-dachi. Potom zaujmou postoj musei-dachi a vzájemně se ukloní (rei). Potom určený útočník zaujme výchozí postoj kamae
  • útočník určuje vzdálenost prvního útoku
  • obránce dokončuje konečnou obranou akci útočnou technikou na určenou část těla útočníka
  • po dokončení akce obráncem se útočník jako první stahuje do postoje hachiji-dachi následován obráncem. Potom oba zaujmou postoj musei-dachi a vzájemně se ukloní (rei). Tím je řízená forma kumite ukončena.

Řízené formy kumite:

Jiu kumite (volný zápas):

Převzato z knihy "Karate cesta k prvnímu danu", Karel Strnad, 2008, Grada

« červenec 2018 »