Rekordmana v přerážení kvádrů učili vysloužilci vietnamské války (Brněnský deník rovnost)

Autor: Tomáš Valaškovčák| Brněnský deník rovnost | 23.11.2011 |
Prorazit rukou pěticentimetrovou zeď? Pro drtivou většinu lidí něco nepředstavitelného, u čehož by si minimálně rozdrtili ruku. Pokud by se jim to vůbec podařilo...

A co takhle prorazit šestnáct „zdí"? Trenérovi Karate klubu Brno Zdeňku Danielovi se to v neděli při přehlídce bojových umění Budoshow podařilo. Přelomením šestnácti tvárnic se navíc zapsal do České knihy rekordů. „Pořadatelé vše nachystali, já do toho jen práskl a bylo to vyřešené," s úsměvem říká brněnský rodák, který se jako devítileté dítě zúčastnil i tréninku vysloužilců vietnamské války.

S nápadem přišel jeho klubový kolega. „Před dvěma roky jsem něco podobného z hecu zkusil a vyšlo to. Tentokrát mi řekl, že i kvůli divákům mám udělat oficiální rekord. Nezbylo mi než souhlasit," povídá.

Nervózní před výkonem nebyl. Karatista si podle něj musí hlavně věřit. „Říkal jsem si, že buď to vyjde, nebo ne. Diváci taky potřebují vidět, že ne vždy se rekord podaří. V opačném případě totiž přemýšlejí, jestli kusy nebyly nařezané nebo umělé," vysvětluje.

Z „nadpřirozeného" výkonu odešel bez vážnějšího zranění. „Mám jen trochu naražený loket, kterým jsem tvárnice prorážel. Přece jen souboj lidské tělo proti stavebnímu materiálu vždy trochu bolí," směje se.

Další rekordy už ne

Myšlenky na překonání dalších rekordů ale nemá. „Určitě se někdo najde, kdo zvládne přelomit třeba dvacet desek. Je mi to jedno. Nehodlám s nikým soutěžit. O tom karate není," povídá šestatřicetiletý vyučený stolař, který poprvé k základům bojového umění přičichl ve Strakonicích.

„Odmala jsem chtěl být ninja nebo karatista. S kamarádem jsme tajně chodívali k ubytovně asijských dělníků, kteří mohli za zásluhy ve vietnamské válce vycestovat ze země a pracovat v České republice. Některý z nich neměl ruku, jinému chybělo třeba oko," popisuje.

Poznamenané muže tajně sledovali malým sklepním oknem. „Jako správní kluci jsme je špehovali, co dělají. Tu situaci vidím jako dnes, když nás jeden z nich zahlédl a ukázal, ať za nimi přijdeme dolů. Samozřejmě jsme se ze začátku strašně lekli a hodně jsme se báli, ale nakonec v nás zvítězila zvědavost a došli jsme za nimi," líčí dramatickou situaci.

První chvaty od Vietnamců

„V místnosti stálo asi patnáct Vietnamců ve špinavých kimonech, kteří nás vzali mezi sebe a ukázali nám první chvaty. Neuměli vůbec česky, přesto jsme se vždy nějak domluvili a tajně jsme tam i nadále chodili," usmívá se při vzpomínce na netradiční životní zážitek.

Postupně se začal karate věnovat aktivně a v roce 2006 spoluzaložil brněnský oddíl. Zkušenosti bojového umění využívá i při svém zaměstnání policisty. „Když někdo zavolá v Brně na linku 158, s kolegy jezdíme na místo činu jako první. Řešíme rvačky, vloupání nebo třeba přepadení. Karate cvičím už šestadvacet let a beru ho jako životní styl, který mi pomáhá a navíc můžu získané schopnosti využít. Hodí se k výkonu mého povolání," přiznává nový český rekordman.

« prosinec 2021 »
Po 6132027